MENU

Ο Παναθηναϊκός με εξαιρετικό βόλεϊ, νίκησε με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Μετς και ισοφάρισε την σειρά των τελικών σε 2-2 και ο πρωταθλητής θα κριθεί στον πέμπτο τελικό στο «Μελίνα Μερκούρη».

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυναμικά. Πήγε στο +4 πολύ νωρίς (9-5) και κατάφερε να την μεγαλώσεις στους 8 (19-11) με δυνατά σερβίς και συνεχομένους πόντος κυρίως από την Καρκάσες, συνέχισε τις καλές επιθέσεις και κατάφερε το «τριφύλλι» να πάρει το πρώτο σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βελτίωσε κατά πολύ την υποδοχή του από τα σερβίς. Το σετ πήγαινε πόντο μέχρι το 15-13, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν άμεσα με πόντο της Νίζετιχ, όμως οι γηπεδούχες ξανά πήραν προβάδισμα σε πολύ κομβικό σημείο (21-19) εκεί η ομάδα του Νέσιτς δεν έχασε την ψυχραιμία της και έκανε το 2-0 στα σετ με 25-23 και πόντο της Άτκινσον.

Σε ακόμα ένα σετ οι δύο ομάδες στο ξεκίνημά του πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με δύο πόντους για το (5-7). Η ομάδα του Μιτσέλι διατηρήθηκε στο +3 μέχρι η Άτκινσον να αναλάβει ξανά δράση, ισοφαρίζοντας σε 12-12. Ανώτερος ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ, ξέφυγε με 16-13, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 17-17, ενώ με πρωταγωνίστρια την Μλεϊνκοβα στο φινάλε, οι φιλοξενούμενες επικράτησαν με 25-23, μειώνοντας σε 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά μικρή διαφορά νωρίς (13-11), όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει το 16-16. Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο +2 σε πολύ κομβικό σημείο (18-20), εκεί ανέλαβε δράση η Άτκινσον, αφού με τρεις προσωπικούς της πόντους το ανέτρεψε σε 22-21 και ολοκλήρωσε την φοβερή νίκη του «τριφυλλιου» η Σαμαντάν με πόντος της που ελέγχθηκε από το video check και οι «πράσινες» πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-15, 25-23, 23-25, 25-23

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-15

2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-23

3ο σετ: 5-8, 13-16, 21-20, 23-25

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ:  (25-15, 25-23, 23-25, 25-23) σε 128′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 20 (17/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 08% άριστες), Άτκινσον 21 (16/46 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Σάμανταν 11 (11/22 επ.), Γκρότους 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ,, 43% υπ. – 14% άριστες) / Μπελιά (λ, 57% υπ. – 26% άριστες), Φουμάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 4 (10/29 επ., 3 μπλοκ, 66% υπ. – 29% άριστες), Καράρο 3 (3/5 επ.), Εμμανουηλίδου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 12 (11/43 επ., 1 άσσος), Φαριόλ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 23 (21/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 71% υπ. – 36% άριστες), Λαμπρούση, Τσιτσιγιάννη, Τάνη.

Η καρδιά του πρωταθλητή κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό: 2-2 και ο τίτλος σε 5ο ματς!