MENU

Παρότι έχασε το πρώτο σετ, έμεινε πίσω με 2-4 στο δεύτερο και είδε την αντίπαλό της να σερβίρει για τη νίκη στο 4-5, η 26χρονη Λευκορωσίδα (Νο.2) έμεινε όρθια και πήρε την τεράστια νίκη με 1-6, 7-5, 7-6(5) σε 2 ώρες και 17 λεπτά.

Το σημείο καμπής μάλλον ήταν το 4-5, 30-30 στο δεύτερο σετ, όταν η Ριμπάκινα (Νο.4) έκανε δύο σερί λάθη και έδωσε το δικαίωμα στη νικήτρια του Australian Open να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

H Σαμπαλένκα είναι, λοιπόν, ένα βήμα μακριά από την υπεράσπιση του τίτλου της στην Ισπανία και, όπως και πέρυσι, θα βρει απέναντί της την Ίγκα Σβιόντεκ, που πραγματικά δείχνει ασυναγώνιστη στη Μαδρίτη!

Μπορεί η Σαμπαλένκα να πήρε τη νίκη στον περσινό τελικό, όμως η 22χρονη Πολωνή προηγείται με 6-3 στο head to head, έχοντας κερδίσει την τελευταία αναμέτρησή τους πέρυσι στα ημιτελικά του WTA Finals.

H Αρίνα πάει για τον 15ο τίτλο της καριέρας της και πρώτο μετά το Australian Open, ενώ η Ίγκα κυνηγάει το Νο.20 και τρίτο φετινό.

Ο μεγάλος αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο (4/5), ενώ ο τελικός των ανδρών (που θα προκύψει από τα σημερινά ματς Ρούμπλεφ-Φριτζ και Λεχέτσκα-Αλιασίμ) θα γίνει την Κυριακή του Πάσχα (5/5).

Αρνήθηκε να χάσει το στέμμα η Σαμπαλένκα (vid)