MENU

Η Άρσεναλ έκανε τη δουλειά. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ήθελε μόνο νίκη κόντρα στην Μπόρνμουθ και την πέτυχε. Οι «κανονιέρηδες» σκόραραν σε κάθε ημίχρονο και χωρίς δυσκολία επικράτησαν 3-0 των «κερασιών», ενώ πλέον τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος περιμένουν... δώρο από τους αντιπάλους της Σίτι για το πρώτο πρωτάθλημα μετά το 2004.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κυριάρχισε στο πρώτο μέρος και βρήκε το γκολ που έψαχνε στον τέλος με τον Τράβερς να ανατρέπει στις καθυστερήσεις τον Χάβερτς και τον Σακά γράφει το 1-0 στο 46ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ημίχρονο με 61% κατοχή και 16 σουτ.

Στην επανάληψη η Μπόρνμουθ ανέβασε τον ρυθμό της είχε ακυρωμένο γκολ, όμως ένα γκολ του Τροσάρ στο 70' έβαλε τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για κάτι στο παιχνίδι, πριν ο Ράις γράψει το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις.

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ 3-0