MENU

Η ΑΕΚ Κ19 νίκησε 3-0 τον Ατρόμητο σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2023-24 που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Ηφαίστου.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 0-1 χάρις στο γκολ του Λεονάρντο Μούτσα στο 23′ μετά από ωραίο συνδυασμό Κολιμάτση- Γεωργέα και σουτ του Κοντορουχά που αρχικά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου Σαρακινλής πριν η μπάλα φτάσει στον Μούτσα που με σουτ σε πρώτο χρόνο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η νίκη της ΑΕΚ “κλείδωσε” μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, αφού στο 53′ ο Τάσος Κοντορουχά έκανε το 0-2 με κοντινό πλασέ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Σβίγκου και στο 55′ ο Λεονάρντο Μούτσα σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα αφού ο Σαρακινλής δεν κατάφερε να την συγκρατήσει.

Στο 85′ ο Σβίγκος είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο 89′, στην πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα, ο Διαμαντόπουλος έκανε ανάποδο ψαλίδι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βασίλα, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Καλές ευκαιρίες δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ατρόμητος, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Πανορμίτης Καλλιάρος είχε εξαιρετικές αντιδράσεις.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Καλλιάρος, Σβίγκος, Κοσίδης, Ψυρόπουλος (90′ Παπαζήσης) Κολιμάτσης (77′ Χατζηνικολάου) Χριστακόπουλος, Κρουσελνίτσκι, Μούτσα (60′ Παλαιολόγου) Ανδρικόπουλος, Γεωργέας (77′ Βασίλας) Κοντορουχάς (77′ Διαμαντόπουλος)

Σίφουνας η ΑΕΚ Κ19 από το Περιστέρι - Νίκησε με 0-3 τον Ατρόμητο